A Lakáskultúra állandó szerzője, Vörös Kati kétlaki életét most Budapestre helyezte át a korlátozások idejére: a történész-lakberendező pesti lakásából számol be nekünk arról, hogyan változtak meg a mindennapjai a járványhelyzet alatt – és még egy kicsit az otthonába is bepillanthattunk.
Hogyan telnek most a napjaid?
A legnagyobb változás, hogy az eddig magától értetődő európai szabad mozgás egy szempillantás alatt eltűnt, így nem folytathatom a korábbi kétlaki életet, ami a bécsi és budapesti otthonunk közötti heti szintű ingázást jelentette. Most tehát az életem pesti felét élem, aminek az alapstruktúrája nem változott. Mondhatjuk, hogy szerencsés vagyok, mivel egyedül terpeszkedem az egyszoba-hallos lakás ötvenkét négyzetméterén: nem kell az egyetlen íróasztalon osztozkodnom, nem kell összehangolnom a napi tevékenységemet senkivel, csak én vagyok, meg a megszokott feladataim – és a nem megszokott gondolataim.
Eddig sem jártam be munkahelyre: otthon végeztem a lakberendezési projektek tervezési, adminisztratív és kutatási részét. Van néhány befejezés előtt álló lakás, ahol egyedül is tudok dekorálni, képeket felrakni, kisebb bútorokat összeszerelni. Persze nem megyek régiség- és egyéb boltokba, ritkábban ellenőrzöm az építkezést, és főleg telefonon, illetve írásban konzultálok a kivitelezővel és egyéb mesterekkel a folyó és tervezett projektekkel kapcsolatban. Fontos hangsúlyozni, hogy az építőiparban dolgozók közül sokaknak szüksége van a napi bevételre a fennmaradáshoz. Egyelőre sikerült megoldani, hogy nem álltunk le, de egyszerre csak egy szakma képviselői (villanyszerelő, festő, asztalos) dolgoznak egy-egy helyszínen.
Mi a kedvenc tevékenységed otthon? Hogyan kapcsolódsz ki?
Megszállottja vagyok a két világháború között és az államszocializmus korszakában kiadott lakberendezési és építészeti könyveknek, folyóiratoknak és magazinoknak. Pompás és informatív időutazás az otthonülés idején – és inspirációgyűjtésnek sem utolsó – ezeknek a régi kiadványoknak a lapozgatása.
Izgalmas látni, hogy nincs új a nap alatt, egy-egy mai trend már az 1920-as években is divat volt. Most éppen avval szórakoztatom magam, hogy a pár éve a pesti társasházunk papírhulladékai közt talált ’70-es évekbeli nyugatnémet lakberendezési újságok és Lakáskultúra-lapszámok tartalmát hasonlítom össze. De a zene is nagyon fontos kikapcsolódási és feltöltődési forrás. Mostanában főleg dzsesszt, Bartókot, Sosztakovicsot és a magyar 80-as évek meglepően releváns alternatív együtteseit hallgatom.
Az első dolgom a korlátozások után az lesz, hogy…
… felszállok a Railjetre – ahogy oly sokszor az évek alatt –, és elmegyek a szerelmemhez Bécsbe.
Mi hiányzik a legjobban?
Az edzőtermi csoportos órák és a színház – na az nagyon hiányzik! Szerencsére az évad több izgalmas előadását sikerült korábban megnéznem, de bevallom, hogy az áprilisra beütemezett Pintér Béla-maratonom elmaradása különösen nagy fájdalmat okozott. Igyekszem a színházakat avval támogatni, hogy a megvett jegyek árát nem igénylem vissza. Remélem (bár nem hiszem), hogy minél hamarabb újra lehetőségünk lesz felgyorsult pulzussal várni az időpontot, amikor egy-egy színház megnyitja az online jegyvásárlást, és lottónyertesnek érezzük magunkat, ha sikerül megvenni a hőn áhított előadásra a jegyet – ráadásul jó helyre.
Milyen tevékenységeket ajánlasz másoknak?
Több színház elérhetővé tette néhány előadás felvételét, és az interneten (YouTube) sok klasszikus darab is megnézhető. Hármat ajánlanék, amelyek segíthetnek a jelen helyzet feldolgozásában, mivel a lakhatás, az otthonlét, a kényszerű összezártság, az elszakítottság, az időskori magány és a vészterhes idők alatti emberi kapcsolatok témáit boncolgatják. A nagy kedvencem Spiró György Csirkefej-ének legendás 1986-os előadása, a Katona József színházban, emellett érdemes megnézni a Karinthy Ferenc nagy hatású Gellérthegyi álmok című darabjából 1975-ben készült tévéjátékot, valamint az Örkény Színház 2009-es újraírt Macskajáték-át, amit a tévében is közvetítettek.
Az Arcanum által digitalizált folyóiratok, hetilapok és újságok április 16-ig ingyenesen lapozgathatók. Különösen ajánlom a Tér és Forma (1928–1948), a Magyar Iparművészet (1885–1944) és az 1945-ben alapított Budapest folyóirat számait. Csodálatos épületek, lakásbelsők, alkotói életművel, városi terek és történetek elevenednek meg a lapjaikon.
Örök szerelmem a Fortepan, amely az utóbbi évtizedek legfontosabb kollektív emlékezeti projektje. Órákat el tudok tölteni a fényképek nézegetésével, olyan címszavakra rákeresve, mint otthon, lakás, bútor, lakótelep, Balaton.
Mit tanácsolsz, mire érdemes figyelni a jelenlegi helyzetben, ha most alakítanánk, rendeznénk át az otthonunkat?
Fontosnak tartom, hogy a bezártságot ne (csak) csapásként éljük meg, hanem egyfajta áldásként is. Tulajdonképpen privilégium, ha az embernek van biztos és biztonságos otthona, ahova visszavonulhat, főleg, ha nem a gangra vagy egy tűzfalra néz a lakás ablaka. Az pedig különösen szerencsés, aki a napjai egy részét az erkélyen vagy a kertben töltheti. Persze sokféle élethelyzetben és lakásméretben ért bennünket a kijárási korlátozás. Nehéz okos lakberendezési tanácsot adni, ha mondjuk két szülő és három gyerek osztozik másfél szobán, és ekkora területen kell dolgozni, tanulni és kikapcsolódni.
Mindenesetre azt gondolom, hogy az alapvető praktikus kényszermegoldásokon túl (munkaasztal a konyhában, játszósarok az előszobában, ideiglenes privát zóna a fürdőben) ne most akarjuk átrendezni és megújítani a lakásunkat. Próbáljunk arra fókuszálni, amit szeretünk az otthoni miliőben, a tárgyainkban és a rutinunkban. Ne a Pinterestre, hanem a saját világunkra figyeljünk.
Én pont azért fényképezem időről időre a lakásomat, hogy kicsit kívülről lássam, és rácsodálkozzak, hogy az, amit megszoktam, tulajdonképpen egészen szép és különleges. A mostani képek készítésénél fogalmazódott meg bennem, hogy kimondottan hívogató ez a dolgozósarok, és ez lökést adott az íráshoz.
Kíváncsi vagy a többi #együttaLakáskultúrával cikkünkre is? Kattints értük ide!
Most rajtad a sor: te hol töltődsz fel szívesen az otthonodban? Mutasd meg nekünk és nyerd meg az értékes nyereményeink egyikét! Kattints ide a játékért!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!