A néhány héttel ezelőtti, az üzletek üres polcait mutató fotókat felváltották az élelmiszerrel telepakolt szemetesek: a nagy felhalmozásban az alapanyagok sok családban romlottak el. Az ételpazarlást a vírus előtti időszakban sem támogattuk, most viszont különösen fontos, hogy ne kelljen kidobni semmit. A tudatos vásárlás mellett ezt könnyíti meg a helyes tárolás is.
Száraz alapanyag száraz helyre
Itt az ideje a kamra rendbetételének. Mielőtt vásárolni mennénk, nézzük át alaposan, mi van otthon, a lejárt termékeket dobjuk ki, a régebbi, de még jó alapanyagok legyenek szem előtt. A száraz hozzávalókat sötét, száraz, hűvös helyen tároljuk Az átláthatóságot segítik a jól záródó befőttesüvegek, ha tésztáról, rizsről, egyéb gabonaféléről van szó, de alaposan elmosott fémdobozban tárolhatjuk a zabpelyhet, chia magot is.
Használjuk ki a fagyasztót!
A húsok hosszabb ideig, a csirke például egy évig is eltartható a fagyasztóban, de a baconnek sem árt, ha 4-6 hónapig tároljuk a jégen. A lényeg, hogy mielőtt elcsomagoljuk, porciózzuk ki és címkézzük fel dátum szerint. Amit egyszer már felolvasztottunk, azt nem szabad újra lefagyasztani! Jó helyen lesznek a fagyasztóban a fűszernövények is.
Nem árt a pékárunak sem a jég
Mehet a fagyasztóba a kenyér (szeletelve), kifli, zsömle, egyéb pékáruk, sütemények, de még a liszt is (jól záródó dobozban), őrölt mák és dió is – így elkerülhetjük, hogy megavasodjanak, vagy a molyok áldozatául essenek.
Most kell a tartós
Ilyenkor, mikor nem ugrunk le minden nap a boltba, legjobb barátaink a tartós élelmiszerek. A növényi és tartós tejek hosszan elállnak, ahogy a konzervek is, de érdemes ezeket is lejárat szerint rendezni a kamrában. Ha a csomagolás sérült, vagy felbontás után felpezseg a konzerv tartalma, jobb megválni tőle. A konzerv ételeket vagy a mustárt, ketchupot, majonézt, BBQ szószt nem kell hűtőben tárolni, csak felbontás után – akkor viszont kötelező.
Kihasználjuk a kamrát is
Nem minden gyümölcsöt, zöldséget kell hűtőbe tenni, elállnak a kamrában is. Nem mindegy azonban, mi mivel érintkezik, a túlérett darabok hamar rothadásnak indulhatnak, ha nem figyelünk – ez pedig átterjedhet a többi zöldségre, gyümölcsre is. Meghosszabbíthatjuk az élettartalmukat, ha lefagyasztjuk ezeket az alapanyagokat: jó helyen van a fagyasztóban a túlérett banán, alma, a citrusok és bogyós gyümölcsök – ezek felolvasztás után remek turmix alapanyagok. Fagyasztható felszelve és alaposan becsomagolva a hagyma, fokhagyma is.
Címkézzünk!
Nem csak a nyáron eltett lekvárt érdemes felcímkézni. Mindenképp tüntessük fel, mikor csomagoltuk el az adott alapanyagot (különösen fontos ez a mélyhűtőbe tett ételek esetében) és hogy meddig tarthatóak el.
Amit nem szabad fagyasztani
Bár a legtöbb gyümölcs és zöldség jól fagyasztható, akadnak kivételek. Ne tegyük a jégre a tojást, a salátát, a krumplit, a ketchupot, majonézt, mustárt.
+1 tipp: csak tisztán!
Vásárlás után, amit lehet, törölgessünk át fertőtlenítő törlőkendővel. A gyümölcsöket, zöldségeket pakolhatjuk most is saját vászonszatyorba, viszont ezeket most minden használat után mossuk ki.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!