A kemény víz nem használ a háztartási gépeknek, sőt, vízkőlerakódás is képződhet rajtuk. A jó hír, hogy tehetünk ellene!
Lágy és kemény víz
A vezetékes víz hazánk legtöbb vidékén közepesen, néhol nagyon kemény. Emiatt nincs olyan háztartás, ahol ne jelentkezne valamilyen probléma, amelyet lerakódott vízkő okoz. Elsősorban a fürdőszobában érhető tetten, de nem kíméli a mosógépet és a kávéfőzőt sem.
Éppen ezért fontos tudnunk, hogy a lakóhelyünkön milyen a víz keménysége, és ennek megfelelő rendszerességgel kell vízkőoldót használnunk. Ez nemcsak esztétikai, hanem higiéniai kérdés is: a vízkő ideális táptalaja lehet a baktériumok elszaporodásának.
Fontos a megelőzés
Lágy víz nyerhető forralással vagy vegyszerekkel, de ma már kapható a vízvezetékre csatlakoztatható szűrő is. Sajnos a 60 fok fölé melegített kemény vízből lerakódás válik ki a bojlerben és a mosógépben, valamint a háztartási kisgépekben, így ezeket is ápolnunk kell.
Mi hatásos ellene?
Ha kemény a víz, több mosás után megkeményednek a ruhák. A mosóvízhez adott ecet feloldja a vízkövet, és puhítja a textileket. Ráadásul növeli a mosás hatékonyságát is: az ecet ugyanis megvédi a színeket a fakulástól, és feloldja a ruhákban maradó mosószermaradványokat is.
A fürdőben és a vécében legalább hetente egyszer használjunk oldószert, amellyel megakadályozhatjuk a makacs vízkő kialakulását! A csapról, zuhanyrózsáról és csempéről érdemes kéthetente eltávolítanunk a vízkövet. Ehhez válasszunk környezetbarát megoldást: ecetet, esetleg citromot. Öntsünk egy rongyra az ételízesítő valamelyikéből, majd dörzsöljük át vele a csempét.
A csaptelepeken keletkezett vízkő eltávolításához a fogkrém is hatásos lehet. Egy régi, már nem használt fogkefére nyomjunk fogkrémet, és ezzel dörzsöljük át a csaptelepeket. Végül hideg vízzel öblítsük át és száraz ronggyal, vagy papírtörlővel töröljük szárazra.
Évente egyszer a bojlert is vízkőmentesíteni kell, de ehhez kérjük szakember segítségét!
Tipp: meglepő tény, de a vécében lerakódott vízkő ellen jó megoldás lehet még a kóla is. Öntsünk egy üveg üdítőt a vécébe, hagyjuk hatni egy éjszakán át, majd reggel egy szivacsra loccsantsunk a kólából, és ezzel töröljük át a vécécsészét.
Vízkőmentes konyha
Annak ellenére, hogy a teáskannát minden egyes használat után elmosogatjuk, vízkő rakódhat le rajta, s ez lassíthatja a melegítést. A vízkőtől könnyen megszabadulhatunk, ha időnként ecetes vizet forralunk benne, majd alaposan kiöblítjük.
A kávéfőzőn lerakódott vízkő tönkreteheti a készüléket, de a kávézás élményét is ronthatja, hiszen hatására kellemetlen mellékíze lehet a kávénak. Éppen ezért két-három havonta oldjunk fel egy tasak (15 gramm) citromsavat langyos vízben, majd öntsük a kávéfőzőbe, és kávé nélkül kapcsoljuk be a kávéfőzőt. Ha lefőtt, öntsük ki a vizet, majd még kétszer-háromszor végezzük el ezt a műveletet tiszta vízzel.
Ha alumínium edényben keletkezett vízkövet, borkősav telített oldatával szedjük le, úgy, hogy a borkősav néhány órán át áztassa az edény falát.
Fontos! A vízkövet oldás nélkül, szárazon ne próbáljuk kaparással, vakarással, csiszolással stb. eltávolítani, mert kárt okozhatunk ezzel az edényekben.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!