Hiába esküdtek rá a nagymamáink, léteznek bizonyos házi praktikák, amelyek nem válnak be. Utánajártunk, melyek ezek.
1. mítosz: az újságpapírtól szép fényes lesz ablak
Igaz. A papírtól valóban szép fényes lesz az üveg! Ügyelnünk kell azonban arra, hogy mindig tiszta lapot használjunk A konyhai papírtörlőkkel hasonló hatást érhetünk el, sőt, mivel azok puhábbak, talán könnyebben végezhetjük el ezekkel a házimunkát.
2. mítosz: hűvös időben nem lehet kint szárítani a mosott ruhát
Tévhit. Sokan ugyanis attól tartanak, hogy a kint szárított, esetleg télen, a megfagyott ruha a lakásban felenged és nehezebben szárad. Ezzel szemben hideg, de száraz időben is elpárolog a ruhából a nedvesség, sőt, mivel a kinti levegő páratartalma alacsonyabb, így még előbb sor kerül erre, mint a lakásban. Elképzelhető, hogy a kint szárított ruha nedves marad, de a lakásban hamar megszárad, ráadásul nem lesz párásabb miatta a szoba, így nem kell penészedéstől tartanunk.
3. mítosz: fehérborral eltávolítható a vörösborfolt
Igaz. A fehérbor ugyanis semlegesíti a vörösbor savját, így könnyebben eltávolítható a folt. Először konyhai papírtörlővel itassuk fel a nedvességet a szélektől a közepe felé. Soha ne dörzsöljük, mert nagyobb lesz a folt. Ha biztosra akarunk menni, szórjunk rá még kevés sót, majd 40 fokon mossuk ki a szokott módon a ruhát.
4. mítosz: a ragasztó-, viaszfoltot vasaljuk ki a ruhából
Tévhit. A viaszt, ragasztót valóban eltávolíthatjuk a vasaló segítségével, ám a folt ott marad a ruhán, terítőn. Távolítsuk el körömlakk-lemosóval a ragasztót, ha maradt egy kis folt utána, akkor terpentinnel dörzsöljük be, majd a szokott módon mossuk ki a textilt. A viasz eltávolításáról bővebben itt írt a Lakáskultúra.
5. mítosz: ágyazással kezdjük a reggelt
Nem feltétlenül. Nagyanyáink nem tudták volna elképzelni, hogy az ágyból kiszállva az első dolguk ne az legyen, hogy szépen megigazítják a lepedőt, ágyneműt. Pedig állítólag jobban járunk, ha egy kicsit várunk ezzel a művelettel. Így ugyanis könnyebben kiszellőzhet az ágynemű, felszáradhat az izzadság, nedvesség. Ráérünk beágyazni indulás előtt, de az sem baj, ha egy-egy nap teljesen kimarad az ágy rendbetétele.
6. mítosz: gyorsabban nőnek a növények, ha beszélünk hozzájuk
Bár ez az állítás elég furcsán hangzik, van benne igazság. Számtalan kutatás született már arról, hogy a növények nem csupán a rendszeres vízpótlást és tápanyagpótlást igénylik, hanem a hangunkra is reagálnak, sőt, az éneklésre is. Persze nem a növények lelkét ápoljuk így, sokkal inkább arról van szó, hogy a beszéd során mi, emberek szén-dioxidot bocsátunk ki, amelyre a növényeknek szükségük van a fotoszintézisükhöz.
8. mítosz: a márvány felület csillogóbb lesz, ha babaolajjal kenjük át
Részben igaz. Tény, hogy ragyogó fényt ad az olaj a márványnak, illetve, hogy hatására a víz is lepereg a felületről. Ugyanakkor egy vékony réteget képez a felületen, ami viszont jobban vonzza a port, így hamarabb lesz koszos a márvány. Éppen ezért jobban megéri, ha speciális ápolószerrel takarítja a márvány felületet, így valóban sokáig ragyogóan szép marad.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!