Az évnek abba a szakába léptünk, amikor amúgy is alaposan kitakarítjuk a lakást a téli szezon után, most azonban kifejezetten fontos, hogy megfelelő és alapos legyen a tavaszi nagytakarítás.
Legfontosabb a személyes higiénia (és hogy tartsuk magunkat távol a beteg emberektől), rendszeres kézmosás. A vírus azonban más felületeken is életben maradhat órákig, akár napokig is. Ezért kifejezetten fontos a különböző felületek gyakori és rendszeres áttörlése.
Fertőtleníteni kötelező!
Mit kell fertőtleníteni? Asztalokat, munkalapokat, kilincseket, széktámlákat, távirányítókat és telefonokat (kaputelefont is!), vécédeszkát, kulcsokat – ezeket a felületeket érdemes időről időre áttörölni antibakteriális, vírus- és gombaölő szerrel átitatott kendővel.
Ha nincs otthon, magunk is készíthetünk: hipós, alkoholos, hidrogén-peroxidos vagy klóros vízbe áztatott, alaposan kifacsart ronggyal töröljük át ezeket a felületeket (telefont, elektromos készülékeket körültekintően, óvatosan – erre a legjobb az antibakteriális törlőkendő, vagy a kézfertőtlenítővel finoman átitatott ruha vagy papírtörlő). Nagyon fontos azonban, hogy ezeket a vegyszereket soha ne keverjük! Vagy hipó, vagy egyéb fertőtlenítő- vagy vízkőoldószer – együtt olyan kémiai reakcióba léphetnek, ami kifejezetten káros az egészségre.
Fontos, hogy fertőtlenítés előtt tisztítsuk meg a felületet, vagyis: töröljük át a zsíros, vízköves részeket, erre nem kell feltétlen erős vegyszert használunk, elegendő a szappanos, mosogatószeres víz.
Kényes terület – megfelelő tisztító
A csempével, műanyag vagy kő felülettel könnyű dolgunk van, de mi a helyzet a kényes bútorokkal, a fával, a különböző huzatokkal, kárpitokkal? Nagyon fontos, hogy mielőtt használnánk a kifejezetten erre a célra vásárolt szert, nézzük meg a lejárati dátumát és tartsuk be a használati utasítást.
A folttisztításkor ne közvetlenül a foltra öntsük a tisztítószert (hacsak nem írja ezt kifejezetten a használati útmutató), vízzel elkeverve, ronggyal áttörölgetve, óvatosan dörzsölve tisztítsuk a felületet. Bizonyos esetekben megfelelő választás az ecet is, és a gőzölés is hatásos.
A fa bútorokkal, padlóval, parkettával különösen óvatosan bánjunk, csak erre a célra használatos terméket használjunk. Ahogyan bánjunk kesztyűs kézzel a drapériákkal, szőnyegekkel, függönyökkel is – természetesen ezek sem maradhatnak ki a takarításból.
Óvatosan a ruhákkal!
Az utcai viseletet még gyakrabban kell mosni – például a nadrágot, amiben leültünk a metrón, a kabátot, amivel nekidőltünk a villamos ajtajának –, de nem mindegy, hogy hogyan. Ezúttal inkább ne rázogassuk ki a viselt ruhát, miután pedig betettük a gépbe, mossunk kezet.
Válasszunk minél magasabb mosási hőfokot, ami még nem károsítja az anyagot. Amennyiben beteg ember is él a háztartásban, külön tisztítsuk a ruháit. Ne felejtsük ki a takarításból a mosó- és szárítógépet sem: alaposan tisztítsuk meg kívül, belül. Erre korábban itt mutattunk példát.
+1 tipp
Most kifejezetten fontos, hogy kesztyűben takarítsunk! Használat után mossunk alaposan kezet még a kesztyűben, tisztán tegyük el. És talán mondani sem kell: külön kesztyűt használjunk a takarításhoz, kertészkedéshez.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap.