A környezettudatosabb otthon felé egy fontos lépés, ha minél kevesebb hulladékot termel a háztartásunk. Ehhez adunk most egyszerű, bárki által megvalósítható tippeket.
Szemét és szemét között is van különbség
A szemét és a hulladék között az a lényeges különbség, hogy míg a hulladékot újrahasznosíthatjuk, vagy szelektív gyűjtéssel másodnyersanyagként újrahasznosításra bocsátjuk, addig a szemét egy lerakótelepre kell, hogy kerüljön.
Milyen hulladékok lehetnek háztartásunkban?
A legtöbb otthonban előfordul papír, fém és üveg alapanyag. Ezeknek mind nem feltétlen kell a szelektív hulladékgyűjtőben végezniük, hanem akár kreatívan is felhasználhatjuk őket újból. Az újságpapír a téli cipőink tárolásában is segítségünkre lehet, egy fémdobozból kiváló tárolóelem válhat, a csorbult kávéscsészét pedig beültethetjük pozsgással vagy darabokra törve éppen egy sérült cserepet varázsolunk újjá, új, számunkra kedves dísztárgyat létrehozva.
Ételmaradék
Újrahasznosíthatunk ételmaradékot, konyhai alapanyagokat is. Számos szakácskönyv ad tippeket az újragondolt morzsapartikhoz. A konyhai alapanyagoknál, például zöldségeknél, gyakran előfordul, hogy nem használtuk fel őket friss állapotukban. Erre szuper megoldás a fermentálás. Isteni káposztából, sárgarépából, kissé fonnyadtabb karfiolból, cukkiniből – a lehetőségeknek csak fantázián szabhat határt!
Befőttesüveg
Minden háztartásban akad néhány használaton kívüli befőttesüveg, amelynek klasszikusan több élete is lehet. Természetesen eredeti funkciója szerint akárhányszor felhasználható, ha azonban épp nincs eltéve bennük befőtt, akkor kiváló tároló lehet a konyhapolcokon. A különleges formájúak akár floráriumoknak is csodaszépek. Lehet bennük cérnákat, gombokat tartani, díszíthetjük őket a felületükre festett motívumokkal, matricákkal – utóbbi ajándékötlethez is kiváló alap lehet.
Textil
A megunt, vagy szakadt függönyökből kenyér-és zöldségtárolók varrhatók. Tornazsákok, vászontáskák, párnák mind új életet kezdhetnek új minőségükben. Persze bármilyen anyagból, még varrás nélkül is készíthetők kedves gyerekjátékok.
Tárolók, tartók
Faládákból polcok, tárolók, illetve raklapokból a fekvő-és ülőbútorok klasszikusan kedvenc tárgyak lehetnek. A tojástartók és vécépapír gurigák palántaneveléshez lehetnek segítségünkre, míg a konzervdobozok a kaktuszok menő „lakhelyévé” válhatnak, de dekupázs technikával bevonva is szuperek. Már ha nem ceruzatartóként szeretnénk őket viszontlátni az asztalunkon.
Kávézacc
A kávézacc növényápolásra, natúr házi kozmetikai alapanyagként, de többek között természetes hangyariasztóként is beválhat – további felhasználásairól korábban itt írtunk.
A fentiekben csak néhány példa került említésre, de látható, hogy egy kis odafigyeléssel, a szemétgyűjtés rutinja helyett érdemes újragondolni a dolgok újjászületését és továbbhasznosítását.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap.