Érdekességek és történetek a 20. század lakberendezésének világából: Madarász Magdolna, a Forma Boutique tulajdonosa mesél a múlt század különlegességeiről egy-egy példával illusztrálva – ezúttal egy különleges vázapárról.
A Távol-Kelet művészete számomra, számunkra maga az egzotikum, egy másik világ, egy másik kultúra, egy másik látásmód megismerésének lehetősége. A 19. század második felétől azonban összefonódni látszik a Távol-Kelet és Európa művészete.
Japán ebben az időben, a Meiji periódus idején (1868-1912), Mucuhito császár vezetésével kezdett nyugati mintájú modernizációba, hatalmas társadalmi, közigazgatási és vallási megújulást hozva ezzel Japán számára. A művészetben is megnyíltak a kapuk, japán alkotók tanulták az európai művészetet, Európa pedig egyik ámulatból a másikba esett, ahogy megismerte a japán szemléletet.
Az Ukijo-e és Kitagava Utamaro művészetének megismerése erőteljes hatással volt a kor európai festészetére, s a nyugati iparművészet hasonlóan erős befolyással bírt a japán alkotókra. Ezen összeolvadás gyönyörű példája a képen látható japán ikebana tartó, azaz vázapár.
Anyaga bronz – és hogy még egy nehezen kiejthető szakszóval fűszerezzem mai írásomat –, felülete Murashido olaj technikával készült, ami annyit tesz, hogy forró olajjal kezelik a bronz felületét, amelytől vöröses színvilág alakul ki. A forma elképesztően letisztult, de a letisztult szó nem is igazán fejezi ki azt, amely ebben az egyszerű forgástestben kialakul.
Egyben látjuk a francia art nouveau finom, természetközeli érzékenységét a japán vonalassággal, egyszerűen megfogalmazva mindazt, amit egyetlen forma a természetről mondhat. A hosszú nyak és a szinte élesre lapított test harmonikus egységben van a vöröses, bronzos színnel, s a kialakult egész elképesztően natúr.
A magában és párban is szoborszerű alkotás magabiztos nyugalmat áraszt, az évezredes, tűzben keletkezett anyag nyugalmát. Igazából még az élő virágra sincsen szükség, hiszen ő maga hozza az életet, a természetet, és az izzó anyag mindannyiunkat életben tartó energiáját. Olyan energia ez, amelyet a távol-keleti művészet jobban ismer, mivoltát szemléletesebben tudja kifejezni. De ez a tárgy két világ szülötte, mert a finom elegancia, ami átjárja, az bizony tőlünk, európaiaktól származik.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap.