A sövénynek vagy szoliter dísznövénynek is alkalmas cserje csüngő barkákkal jelzi a tavasz és az allergiaszezon kezdetét.
Fontos tudnivaló
A mogyoró általában önmeddő, mert bár minden tövön vannak termős és porzós virágok, a nőivarúak már decembertől nyílnak, míg a hímivarúak csak februárban. Ezért a főfajta biztonságos beporzásához három eltérő virágzási idejű pollenadót ajánlott telepíteni 25 m-en belül.
Változatok
A szabályosan kúpos koronájú, magas fává növő török mogyoró (Corylus colurna) kivételével a többi fajta bokros habitusú. A közönséges mogyoró (C. avellana) bőven termő változatai csoportosan takarnak vagy utakat szegélyeznek, míg a bordó levelű C. avellana ’Fuscorubra’ jól nyírható térelhatároló sövényként díszít.
Az előkertben és dézsában is tartható, alacsony termetű csavart ágú mogyoró (C. avellana ’Contorta’) barkáival és dugóhúzószerű ágrendszerével kelt feltűnést. A nemesített vérmogyoró (C. maxima ’Purpurea’) vörös lombja árnyékos helyen visszazöldül!
Gondozás
A mogyoró széltől védett lankás területeken, jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag, közepesen kötött talajon érzi jól magát. A bokrok nagy térigénye miatt a tövek között hagyjunk 4-5 m távolságot. Tavaszi ültetés esetén a telepítés után rendszeres öntözésre van szükség.
A csemetéket 20 cm magasságban ajánlott visszavágni, hogy elágazzanak, majd a folyamatosan előtörő sarjakat el kell távolítani. A termő hajtásokat beárnyékoló öreg ágakat tőből kivághatjuk. Ritkításra a legjobb a december–február, de a besűrűsödött töveken július–augusztusban is végezhető zöldmetszés.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap.