Érdekességek és történetek a 20. század lakberendezésének világából: Madarász Magdolna, a Forma Boutique tulajdonosa mesél a múlt század különlegességeiről egy-egy példával illusztrálva – ezúttal erről az izgalmas múltú ékszertartó dobozról.
Sokszor elgondolkodom egy tér kialakítása közben, vajon mennyiben számítanak a kiegészítő darabok és milyen túlsúlyt képes hozni egy jól átgondolt falszín, vagy egy markáns bútordarab.
Bizony, a kiegészítők szerepe nem elhanyagolható sem lakberendezési, sem érzelmi szempontból, de legfőképpen nem a használat szempontjából. A kiegészítő darabok ugyanis mindennapjaink szerves részei.
Hiszen az óra, amelyről az időt leolvassuk, a tálka, amelyben kulcsunkat tartjuk, a fogas, amelyre minden nap kabátunkat függesztjük, befolyásolja hangulatunkat. A kislányom például azóta akasztja fel a kabátját, amióta saját, lovas akasztója van. És jót tett a kedvesemnek, amikor nem minden célzatosság nélkül hazavittem egy csodás, ám üres vázát.
A képen látható darab maga a csábítás. Fiókos ékszertartó doboz, melynek formája jellegzetes mid-century modern, a maga hegyes szögeivel és apró jégcsap lábaival. A ’60-as években készült, felületét lüszteres csillogású, márványos fólia borítja. Műanyag fogói két fiókhoz kapcsolódnak. Alján kelet-német gyártó jelzése, amely büszkén hirdeti a luxust, szó szerint és átvitt értelemben egyaránt, minthogy a termék fantázianeve Luxus.
Az AKTI Klingenthal egy kisbútorkészítő üzem volt az NDK területén. Rövid szériás, kifejezetten könnyed retro bútorokat és lakáskiegészítőket gyártottak. A kis darabszámok miatt két azonos termékükkel szinte sosem találkozunk.
Nagyon sok módon próbáltam magam meggyőzni arról, hogy ennek a doboznak otthon van a helye. Ám az ésszerűség győzött, és ötödik ékszertartó doboznak talán túl szép is lenne. Ezért aztán most a munkahelyemen nem bírok magammal, kíváncsi látogatóim örömére más és más apró csecsebecséket rejtek a fiókjaiba, és ha tehetem, a kisebb tárgyak fotózásához is mindig bekomponálom.
Ezt várhatjuk hát lakásunk kiegészítőitől: ötvözetét egy korszak formatervezésének és a funkcionalitásnak, vidám látványt, valódi használhatóságot, és egy sajátos karaktert, amelyben mindennapjaink apró örömei találhatóak.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!