Egy jól megtervezett burkolat nemcsak tagolja a kertet, de akár a kisebb alapterület is nagyobbnak tűnhet tőle. A közlekedőutak vonalvezetése, valamint a burkolatok anyaga és színe az egész kert hangulatát meghatározza.
Kezdjük az alapoknál!
Ne szabdaljuk fel a zöldfelületeket keresztül-kasul haladó utakkal! Tipegőknél 60-65 cm lépéstávval, járdánál egy emberre 60 cm szélességgel számoljunk. Minden burkolatnál be kell tartani a megfelelő rétegrendet. A tipegő közötti fű kikopik a taposástól, ezért a gyakran használt utakra zárt burkolat javasolt, melynek szegélye beton, fém, műanyag, terméskő vagy élére állított tégla, fapalló lehet. A téglajárdát a mállás miatt 10-12 évente ki kell cserélni, általában a faanyagok is ennyit bírnak ki.
Utak segítségével feloszthatjuk és tagolhatjuk a teret, továbbá elérhetjük, hogy a nagyobb kert átláthatóbb legyen, a kisebb pedig nagyobbnak tűnjön. Nem mellékesen a nyílegyenes vagy a szabályosan ívelt és szegélyezett út a rendezettség érzetét kelti, míg a szegély nélkül kígyózó természetesnek hat.
Stílusok összhangja
A burkolatok tekintetében a növényzet mellett vegyük figyelembe a ház külsejét is: díszes homlokzathoz egyszerű járólapot válasszunk, történelmi épület esetén alkalmazzunk az adott stílushoz illő hagyományos anyagot, pl. bontott téglát.
Útvonalak a kertben
A kerti út vonalát követve lerakhatunk keményfa gerendákat, és a közöket kitölthetjük gyeppel, terméskővel, mosott kaviccsal. (A kátrányos vasúti talpfa nehezen vágható, és sokáig érződik a szaga.) Természetes hatású járdaként fakorongokat süllyeszthetünk gyöngy kavicsba. A kavicságyat műgyantával célszerű rögzíteni, ha nagyobb mozgásnak van kitéve.
Rusztikus kertben a térkövet folyami kaviccsal párosíthatjuk, minimál stílusúban kőlapokat használhatunk (pl. süttői mészkőből). A legtartósabbak, kis- és nagykockakőnek legalkalmasabbak a vulkáni kőzetek, mint a bazalt, andezit és gránit.
A préselt beton térkő színe bántóan elüthet a növényektől, ezért semleges tónusút válasszunk. A kocsibeállónak napos helyen lerakott beton gyeprács túlzottan felmelegedhet, így a fű öntözés mellett is kiszárad. Megfelelő alapozással a műanyag is teherbíró.
Tipp: pénztárcabarát módon készíthetünk járdát és kocsibeállót műanyag térkősablonnal. Csak tegyük a sekélyen méretre kiásott, tömörített aljú gödörbe, öntsük ki betonnal, majd válasszuk le, és ismételjük meg a műveletet a kívánt hosszban. Végül a hézagokba tömjünk földet, ami füvesíthető.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap.