Megszűrik a napsugarakat, védenek az esőtől, ha pedig nincs szükség rájuk, elrejthetjük őket: 2020-ban már számtalan árnyékolási technika közül válogathatunk.
Egy terasz minden kertes ház központi helyszíneként szolgál abban az esetben, ha elég kellemes a hőmérséklet a kültéri programokhoz, a sütögetésekhez, a kerti partikhoz vagy csak egyszerűen ahhoz, hogy a szabad levegőn pihengessünk egy kicsit. Nagy problémát okoz azonban, hogy milyen megoldás szolgálja ezeknek a teraszoknak az esővédelmét és árnyékolását! Sokan a fix tetőszerkezetben látják a tökéletes alternatívát, azonban bizonyos esetben ezzel rengeteg fényt elvehetünk a lakás belső helyiségeitől, ami főként télen vagy esős időszakokban megannyi kellemetlenséget okozhat.
Hogy van-e más alternatíva? Természetesen, méghozzá nem is egy! Az árnyékolástechnikai piac folyamatos fejlődésének köszönhetően ugyanis ma már léteznek olyan mozgatható kültéri árnyékolók, sőt komplett tetőrendszerek is, melyek tökéletesen alkalmasak lehetnek arra, hogy nyáron megszűrjék a napsugarakat, védelmet biztosítsanak az esőtől, ha pedig nincs szükség rájuk, elrejthetők legyenek az eresz alatt vagy saját tokszerkezetükben. Hogy milyen teraszárnyékolási trendek jellemzőek a 2020-as esztendőben? Bemutatunk három kiváló alternatívát!
Napvitorla
Bár az árnyékolási teljesítmény tekintetében egy napvitorla talán nem olyan hatékony, mint egy napellenző vagy egy pergola, de mivel nem kell hozzá túl mélyen a zsebünkbe nyúlni, ezért mégis rengetegen alkalmazzák arra, hogy teraszaik a legmelegebb időszakokban is hasznos kültéri helyiségek lehessenek. Mint neve is mutatja, a napvitorla gyakorlatilag egy egyszerű ponyva, amit erős kötelek vagy drótok segítségével feszítenek ki néhány biztos pont között, így rögzíthető például tetőgerendákhoz, homlokzatokhoz, de kifejezetten ebből a célból kialakított masszív oszlopokhoz is.
Nagy hátránya, hogy alapvetően fix szerkezet, és csak kisebb teraszokon lehet vele bizonyos időszakokban megfelelően nagy kiterjedésű árnyékot biztosítani. Felszerelése és beállítása emiatt nagyon körülményes, és mivel szélben valóban úgy viselkedik, mint egy vitorla, minden vihar előtt le kell szerelni a helyéről, nehogy károsodjon a ponyva vagy a felfüggesztés. Ezt leszámítva azonban könnyű elérhetősége miatt mégis egy nagyon trendi megoldásnak nevezhetjük 2020-ban, hiszen megfelelő rögzítés és kalibráció után valóban hatékony kiegészítője lehet a terasznak, még ha csak a napsugárzástól is biztosít védelmet.
Napellenző
Amennyiben minden téren magasabb elvárásaink vannak egy teraszárnyékolótól, akkor a napvitorla helyett érdemes inkább a napellenzőt választani. A csuklókaros megoldások ma már annyira masszív rendszerek, hogy szinte minden tekintetben képesek helyettesíteni egy fix tetőszerkezetet. A termék alapját egy erős tokrendszer biztosítja, mely tokozott kialakítás esetén egy komplett szekrényből, a benne megtalálható tengelyből, illetve az egész feszességét és mozgatását biztosító csuklókarokból áll össze, miközben az árnyékolást, az esővédelmet, azaz konkrétan a terasz fedését egy rendkívül tartós ponyva garantálja.
Sokan emiatt úgy vélik, hogy a napellenzők tartóssága megkérdőjelezhető, de a jó minőségű termékek a legmodernebb technológiák felhasználásával képesek megóvni teraszunkat a napsugárzástól és a kisebb esőtől egyaránt. Szerkezetük ugyanis masszív alumíniumból és acélból készült, ponyvájuk pedig szálankénti impregnálással lett megerősítve, ami azt jelenti, hogy teljesen vízálló, öntisztuló, nem árt neki az UV-sugárzás sem, miközben teljesen biztonságos árnyékot kínál az alatta pihenőknek. Mindezt ráadásul nagy kiterjedés társaságában, hiszen egy napellenző több méteres szélességgel és kinyúlással büszkélkedhet, tehát egyetlen termék elegendő lehet egy nagyobb terasz fedésére is.
A napellenző mellett szól továbbá, hogy a hajtókaros megoldáson kívül könnyedén motorizálható, tehát egyszerűen működtethető távirányítóval, miközben néhány szenzor beépítésével akár automatizálható is. Ez különösen előnyös abban az esetben, ha szeretnénk megóvni árnyékolónkat a viharoktól és a nagy széltől, hiszen az érzékelők képesek rögtön működésre bírni a csuklókarokat, és biztonságba helyezni a ponyvát, lévén a viharos széllökések ennek a konstrukciónak is nagy ellenségei. Magyarországon már 3 év garanciával is elérhetők prémium napellenzők, melyek hosszú távon kiváló árnyékolást biztosítanak teraszunkra.
Pergola
Ha nem szeretnénk kompromisszumokat kötni, és egy a fix tetőrendszerekkel mind a szavatosság, mind a megjelenés, mind a tulajdonságok tekintetében egyenértékű, sőt több tekintetben inkább előnyösebb megoldást választanánk teraszunk árnyékolására, akkor a bioklimatikus pergolák között érdemes válogatni. Ezek a luxuskategóriás árnyékolók garantálják, hogy otthonunk egy újabb hasznos lakrésszel gazdagodjon, méghozzá az alapvető tulajdonságokon felül rengeteg extra lehetőség társaságában.
A pergolák ugyanis rendkívül masszív vázszerkezetre felépülő árnyékolók, melyek nemcsak önállóan – például szaletliként – állhatnak, hanem a homlokzathoz illeszkedve, ezáltal féltetőként funkcionálva. Mivel lehetőség van teljesen egyedi alkatrészek legyártására is, ezért a szerelés tekintetében a határ a csillagos ég, az erőteljes, illetve látványos fémvázon pedig többféle árnyékolási megoldás alkalmazható. Választhatunk például a napellenzőknél ismert tartós ponyvák közül, de ha egy igazán masszív, rengeteg árnyékolási lehetőséget kínáló, mindemellett kimagaslóan szélálló alternatívát keresünk, akkor a fémlamellás kialakítás lesz a jó döntés.
Mindegyik pergolatípusra jellemző, hogy a fix tetőszerkezeteket megszégyenítő megjelenéssel, kimagaslóan modern összhatással rendelkeznek, miközben nemcsak árnyékolhatunk velük, de mindemellett a beépített vízelvezetésük jóvoltából nem okoz gondot nekik az eső, sőt még a nagy szél sem. Kizárólag motorizálva működtethetők, így árnyékoló felületük rendkívül kényelmesen mozgatható, de készen állnak az automatizálásra is, amivel összhatásuk még modernebbé tehető.
Nagy előnyük, hogy a pergolák rengeteg kiegészítővel vértezhetők fel. A beépített LED-világításnak hála például éjszakánként is hasznos helyszínt biztosítanak pihenésünknek, miközben a fix- vagy elhúzható oldalfalak jóvoltából akár könnyedén egy minden oldalról fedett, szélvédett télikertet is varázsolhatunk a segítségükkel, amivel az év minden napján lehetőséget biztosítanak arra, hogy a friss levegőn, bioklimatikus környezetben élvezhessük a kültéri relaxáció örömeit.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!