Főzéskor nem csak a gőz távozik a konyhai páraelszívón keresztül: a szerkezet alsó felületén ragadós, zsíros réteg is képződik, amelyen a baktériumok is megtelepedhetnek, ráadásul a készülék hatékonyságát is visszafogják. Ezért is fontos, hogy időnkét kitakarítsuk a szagelszívót.
Papírszűrős készülék
A papír zsírszűrővel ellátott páraelszívóknál miután levettük az alsó fémrácsos szűrőt és megtisztítottuk, egyszerűen cseréljük ki a zsírfogó papírt.
Műanyag paplanos szűrős típus
Azoknál az elszívóknál, ahol műanyag paplanos szűrő található, csak tisztítani kell, cserélni nem. Távolítsuk el a szűrő részt róla, amit aztán sós, citromsavas vízbe tegyünk, és hagyjuk benne állni 15 percen keresztül.
Fémrácsos verzió
A fémrácsos páraelszívóknál a rácsra szivaccsal felvitt erős tisztítószer hatékonyan lazítja fel a lerakódott szennyeződéseket, amit forró vízzel, lágyan kefélve már könnyebb eltávolítani.
Fontos! A szabadba kivezetett elszívók csővezetékét sem szabad elhanyagolni, mert a szennyeződések ezek belső felületére is lerakódnak, és akár bakteriális fertőzések okozói is lehetnek.
Aktívszenes szerkezet
Ahol nincs a házon kívülre kivezetett csöve a páraelszívónak, ott a zsírszűrőre aktívszenes szűrőbetéteket raknak, amely magába szívja a főzés során keletkező kellemetlen szagokat, valamint a levegő szennyeződéseit is. Ezeknek a filtereknek az élettartamuk 3-6 hónap, tehát egy évben legalább 2-3 alkalommal ajánlatos kicserélni.
Bármelyik szagelszívót is választottuk az otthonukba, fontos, hogy az évre betervezett nagytakarítások alkalmával ez az apró, de igen fontos feladat se maradjon ki az elvégzendő teendők sorából!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!