Színek segítségével csodát tehetünk az otthonunkkal. Optikailag növelhetjük a teret, pozitív hangulatot teremthetünk, változtathatunk a hőérzeten… Utánajártunk, hogyan választhatjuk ki a legmegfelelőbb árnyalatokat a lakás különböző helyiségeibe.
Bármilyen stílust vagy összhatást szeretnénk megjeleníteni a lakótérben, az egyik első teendő a színek kiválasztása. Az enteriőr vizuális összképének kialakításában a főbb darabok, a kanapé, a szőnyeg, a tapéta és a függöny színe ugyanolyan fontos szerepet játszik, mint a falszín.
Egy kis színtan
Köznapi értelemben a szín a tárgyakra jellemző tulajdonság, amely attól függ, hogy a rájuk érkező fehér fény hullámhosszait milyen mértékben nyelik el vagy verik vissza. A tárgyakról visszaverődő fények egyedi sajátosságait, hullámhosszát érzékeli a szemünk színként. A látható fények megközelítőleg 380 és 760 nm (nanométer) hullámhossz közé esnek. Ez a teljes látható színspektrum. Az emberi szem a zöld, a kék és a vörös tartományt fogja fel, a többi színt az agyunk alkotja.
A színkör
A színek elrendeződésének modelljén 3 elsődleges, 3 másodlagos és 6 harmadlagos színt találunk. Természetesen nem csak ebből a 12 lehetőségből választhatunk, bátran játszhatunk a rengeteg különböző tónussal, árnyalattal.
Elsődleges szín a piros, a sárga és a kék, amelyek nem keverhetők ki egyéb színekből, ám szinte mindig jelen vannak más színek létrehozásánál.
Másodlagos, jóval visszafogottabb, lágyabb szín a zöld, a narancssárga és a bíbor, amelyeket az elsődleges színekből keverhetünk ki.
A harmadlagos színek az elsődleges és másodlagos színek keveréséből születnek, és már egy finoman árnyalt palettát adnak. Ezek után következnek a fent említett 12 színnek a különböző árnyalatai. Fekete hozzáadásával sötétebb, fehér hozzáadásával világosabb, tört színeket állíthatunk elő.
Színek és színsémák
Nagyon lényeges, hogy egy-egy helyiség berendezése ne nyújtson zavaros látványt a rosszul egymás mellé rendelt színek miatt. A tervezésnél a színkört tekinthetjük kiindulópontnak, amelyen kijelölhetjük a sémákat.
A komplementer színek sémái a színkörön egymással szemben elhelyezkedő árnyalatokat mutatják. Az éles kontrasztot semleges színekkel ügyesen tompíthatjuk, hogy végül harmonikus legyen a látvány.
A megosztott komplementer színséma az óvatosabbaknak való, ilyenkor nem az átellenben lévő színt választjuk, hanem annak szomszédjait, vagyis az alkalmazott három árnyalat közül kettő közel esik egymáshoz.
Az analóg színséma esetén három egymás melletti árnyalattal dolgozunk. Egyet kijelölhetünk dominánsként (60%), a második ezt kiegészíti több felületen alkalmazva (30%), a harmadik pedig csak egy-két foltban tűnik fel (10%). Ha a fenti bevett módszert alkalmazzuk, nem hibázhatunk nagyot. Az extravagáns belső terek kedvelői egészen közeli árnyalatokat is választhatnak, így szinte monokróm lesz az enteriőr.
A triád színkombináció azt jelenti, hogy egy egyenlő szárú háromszöget jelölünk a színkörön, és annak csúcsainál elhelyezkedő színek kapnak helyet a lakásban. Az eredmény ilyenkor kifejezetten mozgalmas, sőt szinte artisztikus. Ha valaki még több színt szeretne, akkor tegyen egy négyzetet, illetve téglalapot a színkörre, és használja a csúcsoknál található árnyalatokat.
A tetrád kombinációban lesz hideg és meleg árnyalat is. A négyes módszernél választhatunk két domináns, valamint két kísérő színt, de az elemek egyenrangúak is lehetnek.
A felsorolt színösszeállítások valamilyen szabály szerint jönnek létre, ezért garantáltan harmonikus lesz az összkép.
Tipp
Ha semmilyen szervezőelvhez nem igazodunk a tervezés során, az egymás mellé rendelt színek kiolthatják egymást, vagy a végeredmény kellemetlenül – szaknyelven „dinamikusan” – hat majd. Épp ezért a végső döntés előtt tegyünk egymás mellé színmintákat, nehogy zavaró legyen a látvány.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!