Egy kislakásból is kihozhatjuk a maximumot úgy, hogy alapterülete ellenére kényelmes és praktikus otthonná váljon! Ügyes optikai trükkökkel javíthatjuk a térérzetet és végül minden megtalálja a helyét!
Egy kislakáshoz a legtöbbször ezt az összképet társítjuk: apró helyiségek, zsúfoltság és tárgyak kezelhetetlen sokasága… Pedig ha megfontoltan választjuk ki a bútorokat és a kiegészítőket, illetve ha ügyelünk az elhelyezésükre, a csekély alapterület ellenére egy garzonban is kellemes otthont teremthetünk.
Mielőtt azonban hozzáfogunk a felújításához, készítsük el a lehető legtökéletesebb berendezési tervet. Úgy közelítsük meg a feladatot, mintha egy jachton dolgoznánk, ahol minden centi számít. Kicsi lakásoknál az a kiindulópont, hogy a lehető legnagyobb összefüggő teret hozzuk létre, falakkal tagolt apró szobák helyett. Bármelyik helyiségről legyen szó, a gyártók számtalan helytakarékos termékkel segítik a munkánkat. Következzen most egy rövid áttekintés, hogy miként spórolhatunk a centiméterekkel:
Konyha: hagyjunk teret a női megérzésnek!
Mivel leginkább nők használják a konyhát, ők ismerik legjobban ezt a teret és ők tudják igazán, hogyan tudnak leginkább kézre esni az eszközök. Egy kislakás konyhájában különösen fontos, hogy a női intuíciók érvényesüljenek! Vegyük sorra a kézenfekvő megoldásokat! Ebben a helyiségben a gépek foglalják a legtöbb helyet. Célszerű pult alá épített hűtőt választani, hiszen így fölötte 60 cm széles munkalapot nyerünk, sőt egy megfelelő szigetelőréteg közbeiktatásával akár a sütőt is fölé tehetjük.
Érdemes a kombinált készülékek között keresgélni. Egy mikrófunkcióval ellátott sütővel vagy egy osztott sütő-mosogatógéppel is sok helyet takaríthatunk meg. Több munkafelület marad a pulton, ha nem csepptálcás a mosogatónk, hanem a fölötte lévő szekrénybe kerül csepegtető vasalat. Aki nem főz gyakran, annak a négyes főzőlap helyett tökéletesen elég egy kettes dominólap. A konyha megtervezésénél próbáljuk elkerülni a sarkokat, mert itt nagy helyigényű, speciális vasalatokat kell használni. Inkább egyenes bútorban gondolkodjunk, és minden alsó tárolóba helyezzünk fiókokat, még a lábazatba is. Kislakásokhoz elengedhetetlen a sok ötlet! Felső szekrénysorról, de lagalább egy falon végig futó polcról mindenképpen gondoskodjunk, hiszen a poharak, tányérok csak így fognak elférni.
Asztal köré rendezett székekből álló étkező kialakítására gyakran nincs lehetőség, mert 80 cm-t igényel, hogy egy széket kényelmesen kihúzhassunk a leüléshez. Ilyen terekben az étkezés jellemzően a konyhapult folytatásaként kialakított félszigetnél zajlik, amelyhez a 90 cm-es magasság miatt félbárszékeket társítanak.
Fürdőszoba: helyspórolás zuhanykabinnal
Kislakáshoz a tulajdonosok szinte mindig a tusolót szeretnének a fürdőbe, 80 × 80, illetve 90 × 90 cm-es méretű, általában ötszögletű – az egyik sarkán lecsapott-, vagy negyedköríves, helytakarékos kabinokat szereltetnek be.
Aki nem akar lemondani a fürdésről, zuhanyparavánnal felszerelt aszimmetrikus sarokkádban gondolkodhat. Mosdók közül a kisebb, sarokba helyezhető vagy a 40 cm mély, egyenes változatok a legpraktikusabbak. Fölé ne tegyünk tükrös szekrényt, mert nem is tudnánk kényelmesen használni. Akár külön helyiségben, akár a fürdőben van a WC, olyan szanitert válasszunk, amely nem lóg be zavaróan a térbe. Monoblokkos WC esetében az ideális méret 66-68 cm, a fali változaté 52-54 cm. Speciális adottságokkal rendelkező térben a sarokba szerelhető WC-csésze is megoldást jelenthet. A hagyományos tartályt helyezzük minél magasabbra, a süllyesztett modellek közül a slim, azaz extra vékony öblítőtartály a legjobb megoldás. Amennyiben külön térben található a WC, és nem fér be kézmosó, szerezzünk be praktikus monoblokkos szanitert, amelynek tartályán minimosdót helyeztek el.
Beszéljünk a mosógépről is! Rögtön az elején tisztázni kell, hogy sokkal érdemesebb 60-es helyett, hanem 45 cm mélységű mosógépet vásároljunk – ne feledjük, hogy a tényleges szélességhez a gép mögött futó csövek helyigényét is hozzá kell számolni. Az elöltöltős készülékek fölé gyártathatunk praktikus tárolót. Ha kicsit több hely, befér egy szárítófunkcióval kombinált mosógép, ami nagy segítség, hiszen a kis lakásokban különösen nehézkes a teregetés. Nagy belmagasságú ingatlanban a fregolit érdemes a mennyezetre szereltetni.
Nappali: több funkció kerülhet a térbe
Ennek a helyiségnek a kialakítása során rugalmasabban kezelhetjük a lakberendezési szabályokat, alapvetően a lakás tulajdonosának életmódjától függ, hogy mi kap nagyobb hangsúlyt. Vannak, akik ragaszkodnak a nagy ülőgarnitúrához, mások számára a franciaágy a legfontosabb. Mivel a garzonokban a funkciók egy térbe kerülnek, fontos szerepet játszanak a térelválasztók.
Egyszerű megoldás egy mobil paraván, de könyvespolcrendszer vagy függöny is szeparálhatja a háló és a nappali zónáját. Napjainkban divatos a légiesen vékony, zártszelvényből épített térelválasztó fal. A fémváz többnyire matt fekete, a kazettákban üvegtáblák sorakoznak.
A fal teljes egészében lezárhatja a tér egy részét, illetve tarthat csupán az ágy végéig vagy a kanapé széléig is, ahogy a berendezés kívánja.
Tipp
Ha a térben álló, egyedileg gyártatott polcrendszerben speciális tévéállványt alakít ki az asztalos, igény szerint a nappali vagy a háló felé fordíthatjuk a képernyőt.
Kihasználható extra terek
Az ablakbeugróban kialakíthatunk egy hangulatos ücsörgőt, alatta még mély fiókok is elférnek. A strangok, kémények és pillérek körüli falfülkéket szintén beépíthetjük, és mélységtől függően szekrényként vagy könyvespolcként használhatjuk őket.
Átalakítható bútorokkal helyet spórolunk
A maximális helykihasználás érdekében szerezzünk be átalakítható bútorokat. A legismertebb a kinyitható asztal, de a falról vagy a polcrendszerről lenyitható, konyhaszekrényből előhúzható, illetve a dohányzóasztal-magasságból étkezőasztal-magasságba emelhető darabokkal is rengeteg helyet spórolhatunk. Az asztal olykor egy falról lenyitható ágy külső fedlapjához csatlakozik. Utóbbi hátránya, hogy az ágy lenyitása előtt minden apróságot el kell pakolni róla. A gyerekszobába a fali szerkezetből lenyitható emeletes ágy kerülhet, sőt emeletes ággyá alakítható kanapé is létezik. Olyan ágyat is láttunk már, ami a plafonról erszkedik le! A transzformálható bútorok kínálata ma már elképzelhetetlenül gazdag.
Titkos tárolók egy kislakásban
Ha kisebb alapterületű a lakás, különösen lényeges, hogy körültekintően tervezzük meg a tárolást. A készen kapható monstrumok nagyon szűkítik a teret, jobban járunk a méretre készített beépített bútorokkal. Akár nyíló, akár tolóajtók zárják a szekrényt, simuljon bele a falba, a padlótól a mennyezetig, saroktól sarokig tartson.
Észrevétlenebb, ha színével vagy tapétázott felületével a falhoz igazodik. Szükség van 60 cm mélységű szekrényre az akasztós ruhák, illetve az olyan kevéssé esztétikus tárgyak számára, mint a porszívó, a fregoli, a felmosóvödör, a létra és a vasalódeszka, de a szekrények többsége 40 cm mély legyen. Viszonylag nagy tárolófelületet nyerünk, ha a konyha vagy a fürdőszoba magasságából elveszünk valamennyit e célra. Tervezhetünk egyedi tárolókat a lépcsők alá, sőt maga a galériára vezető lépcső is állhat szekrényekből.
A térelválasztóként funkcionáló könyvespolcrendszer alsó sávjában szintén futhatnak tárolók. Egy ágyneműtartó ugyancsak rejt magában lehetőségeket. Ha franciaágy helyett egyedileg gyártatott, sok fiókot rejtő dobogóágyat választunk, további tárolókkal gyarapodhat a lakás.
Színek és minták ereje: figyeljünk a falakra
Minél több a fehér és világos krémszínű árnyalat a lakásban, annál tágasabbnak tűnik, mivel a rövid hullámhosszú színek nagy fényvisszaverő képességük miatt optikailag nagyítják a teret. A hideg tónusok, a kékek, szürkés-kékes zöldek és szürkék szintén javítják a térérzetet, de nem szabad túlzásba esni. Az intenzív, sötét és meleg színekkel óvatosan bánjunk, és ezeket inkább csak kis foltokban alkalmazzuk. Kerüljük az erős kontrasztokat, mert szűkítik a teret. Tartsuk egyfajta monokróm harmóniában a színpalettát, és fessük az összes falat azonos színűre, hasonlóképpen a mennyezetet is.
Térnövelő tapéták
Ha tapétát szeretnénk, a kisebb mintájúak közül válasszunk, vagy az egészen felnagyítottak közül, de mindenképpen kerüljük a sötét, illetve erőteljes színeket. Egyértelműen megnyitják a teret a mostanában igen kedvelt illuzionisztikus hatású tapéták. Legtöbbször tájat, eget, perspektivikus belső teret, épület- vagy városrészletet ábrázolnak. Ha nem nagy a belmagasság, futtassuk a tapétacsíkokat egészen a mennyezetig, viszont, ha magasan van a mennyezet, álljunk meg 270 cm körül, és zárjuk le díszléccel.
Rafinált függönyök és kárpitok
A lakástextilek közül is a kisebb, visszafogottabb mintájú, semleges színű darabokat részesítsük előnyben, mert ezek nem fogják összehúzni a teret. Óvatosan válogassunk, hiszen a függöny, a szőnyeg és az ágytakaró hatalmas felületet jelent egy garzonban, erőteljesebb színeket csak a díszpárnákon, kisebb szőnyegeken és székek kárpitjain alkalmazzuk. A függönyök remek lehetőséget adnak a direkt tértágításra.
A függőlegesen sávozott textilek felfelé, a vízszintesen csíkozottak vízszintesen nyújtják a teret, kislakásokhoz érdemes kalkulálni ezzel a körülménnyel. Ha a textil ombre effekttel oldalra vagy lefelé sötétedik, a hatás hasonló lesz. A kanapé meghatározó elem egy kis térben, tehát ezt is neutrális, világos kárpittal rendeljük meg. Mellette jól mutat egy karakteres mintájú, élénk színű fotel.
Burkolat
A homogén burkolat nagyobbnak láttatja a teret, vagyis célszerű ugyanazt a burkolatot alkalmazni mindenhol.
Akár faparkettát, akár vinilpadlót használunk, natúr hatású vagy fehér lazúrral kezelt változatot vásároljunk, amelynek a felülete kevéssé mozgalmas, szelektált, a rajzolatában nincsenek csomók, az erezete nem markáns.
A parketta ne váltson szálirányt az egyes helyiségek vagy zónák határánál.
A padlóburkolathoz tegyünk fehér vagy saját színű lábazatot, mert így nem körvonalazódik élesen a helyiség mérete.
A hidegburkolatoknál is részesítsük előnyben a világos, semleges árnyalatokat, ezekkel kellemesebbé tehetjük a kis alapterületű fürdőszoba látványát.
Nagyon lényeges a megfelelő lapméret megtalálása. Vagy supersize lapokat válasszunk, vagy kisebb méretű elemeket; egyaránt mutatós a hatszög, a nyújtott téglalap és a pikkelyminta. Bármelyik mellett döntünk, a felület ne legyen erősen strukturált, 3D hatású, mert ez összehúzza a helyiséget. Elég a legszükségesebb részeket leburkolni, a festett vagy tapétázott falfelületeknek köszönhetően nagyobbnak tűnik a tér.
Világítás
A mennyezeti általános világítás mellett használjunk kisebb fényforrásokat, helyi hangulatfényeket, mert ezek szintén javítják a térérzetet. Ha egyszerre több padló-, álló-, fali, vagy asztali lámpát kapcsolunk fel, optikailag tagoljuk a teret, és ezáltal nagyobbnak fog tűnni.
A központi szórt fényt érdemes kiegészíteni a képekre, könyvespolcokra célzó, irányított világítótestekkel.
A rejtett LED-csíkokkal remekül lehet játszani, megbújhatnak az álmennyezet körül, a stukkók és dekorlécek mögött, de egy kád előlapja vagy a lépcsőfokok alatt is helyet kaphatnak.
2700 kelvinszámú izzókat, LED-szalagokat válasszunk, hiszen a napfényhez közeli, kellemes, meleg fehér fény nagyban hozzájárul a kellemes miliő megteremtéséhez.
Tuti tipp kislakáshoz: átlátszó és tükröződő felületek
Ha kislakáshoz tervezünk, különösen érdemes kihasználni az üvegben és a szintén tértágító hatású plexiben rejlő lehetőségeket. Transzparens és füstösen színezett változataik gyakran tűnnek fel térelválasztóként, észrevétlenül szeparálják az egyes funkciókat.
Az üvegből készült asztalok, polcok, lámpák könnyeddé, légiessé varázsolják a helyiséget.
Tükrökkel vizuálisan megduplázhatjuk a teret, ez régi trükk a lakberendezésben, ráadásul a tükrök sosem mennek ki a divatból. Olykor panelek formájában sorakoznak a falon, de kisebb bútorokon vagy szekrények tolóajtaján is megjelenhetnek. Izgalmas megoldás, ha a szoba falát kisebb hatszögű, kör alakú vagy akár rombusz formájú tükrök sokaságával dekoráljuk. A felragasztott vagy keretezett tükrök kifejezetten feldobják a kis alapterületű lakásokat.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!