Ha a szívünkhöz nőtt egy régi darab, vagy a bolhapiacon találtunk egy csodás, ám viseltes bútort, bátran fogjunk neki, hogy újat varázsoljunk belőle.
Reneszánszát éli napjainkban a saját kezű bútorfelújítás, legyen szó akár újrafestésről, akár a kárpit cseréjéről. Tény, hogy kell némi bátorság, hogy az ember belefogjon a munkába, és rengeteg lehet a buktató, de végül az eredmény egy tartós, egyedi darab, ami lakásunk legszebb dísze lehet. De vajon melyik bútort hogyan lehet megmenteni?
Újjászületnek a régi fotelek
Mielőtt belevágunk egy kanapé vagy fotel felújításába, mindenképpen ellenőrizzük, hogy szerkezetileg stabil-e a bútor, illetve nem szúette-e a faszerkezet. A kártevőt persze utólag, vegyszerrel kiirthatjuk, de legyünk óvatosak, mert bekerülve a lakásba esetleg más bútorokra is átterjedhet. A korhadt vázszerkezeten sajnos nemigen lehet segíteni.
Első lépésként fejtsünk le az anyagot, és vegyük szemügyre a belső töltést. Rugós vagy szálas töltőanyag található benne? Milyen állapotban van? A töltetet is cserélni kell vagy elég kárpitozni? Vizsgáljuk meg azt is, milyen módon készült a kárpitozott felület, feltehetjük-e az új anyagot egy tűzőgéppel, vagy díszzsinórral, esetleg díszszegeccsel kell a vázhoz rögzíteni. Utóbbi esetben ajánlott szakemberhez fordulni. A kárpitos egy fotelt körülbelül 50-60 ezer, egy kanapét 160-180 ezer forintért fog felújítani.
Az anyag kiválasztásánál meghatározó, hogy milyen környezetbe kerül a régi-új bútordarab, illetve tartsunk szem előtt az általános lakberendezési szabályokat is, például kis ülőfelületen vagy háttámlán nem előnyösek a nagy motívumok.
A tükröknek is járhat második élet!
Az antik felületek gyakran foltosan bebarnulnak, persze ez lehet szép, de feltétlenül ügyeljünk rá, hogy vizes helyiségben az ilyen tükröt neutrális ragasztóval vagy szilikonnal rögzítsük légmentesen a helyére; tehát semmiképpen sem ecetsavas szilikonnal, mert az felmarja a foncsort!
Amennyiben nem szívesen nézegetjük magunkat a láthatóan élemedett korú tükörben, az elegáns keret viszont megnyerte a tetszésünket, vágassunk bele új tükröt. Ha csak a keretet szeretnénk felhasználni, nem kell feltétlenül újrafesteni, hiszen remek kontrasztot alkothat egy modern festménnyel vagy fekete-fehér fotóval.
Bútorfelújítás: a nagyi szekrénye örök darab
A jó állapotban lévő régi szekrényektől, komódoktól nem érdemes megválni! Általában jobb minőségűek, mint a mai áruházi tömegtermékek, mivel tömör fából készültek, és nagyon jól mutatnak a modern bútorok között. Természetesen előzőleg vizsgáljuk át gondosan a szerkezetet, a fiókokat, ajtókat, vasalatokat, és szükség esetén kérjük asztalos segítségét.
Amennyiben nem tetszik a szekrény eredeti színe, akár mi magunk is átfesthetjük, bár csak rutinos bútorfestőnek ajánlott, hogy belevágjon egy ilyen munkába. Az első lépés a felületek alapos megtisztítása, csiszolása, a régi málló festékréteget teljesen el kell távolítani a bútorról. Mindig a faanyag és a felület tulajdonságainak megfelelő festéket válasszunk, illetve tartsuk szem előtt, hogy fényes vagy matt végeredményt szeretnénk. A lakkozásnál ne feledjük, hogy oldószeres festékhez oldószeres, vizes bázisú festékhez vizes lakkot kell használni!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!