Hamarosan elővehetjük a kamrapolcról a befőttes üvegeket, hiszen aki szereti házi finomságokat, maga készíti otthon a lekvárokat, befőtteket, szószokat.
Aki takarékosan vezeti a háztartást, a befőzéshez újrahasznosított üveget használ, hiszen ezzel rengeteget lehet spórolni. Az előrelátó háziasszonyok így egész évben gyűjtögetnek, sőt akár méret szerint szét is válogatják az üvegeket. Persze amíg nincs kényszer, az alapos mosás nem történik meg, mondván, hogy majd ha eljön a lekvárfőzés ideje, úgyis muszáj elvégezni. Csakhogy amikor aktuálissá válik a befőzés, hirtelen azzal szembesülünk, hogy nagyon sok befőttes üveg nem tökéletes, részben vagy egészben ott maradt rajtuk a címke, amit alig lehet leimádkozni. Természetesen a lekvárt így is bele lehet tölteni az üvegbe, hiszen kellő tisztítás után belül steril lesz.
Ám ahhoz, hogy egységes legyen látványban is a sok házi készítésű finomság, netán adnánk egy kis díszítést a lekvároknak és szörpöknek, kívül-belül makulátlan, címkementes befőttes üveg szükséges.
Épp ezért összegyűjtöttünk néhány praktikus módszert, amivel könnyebben eltávolítható az üvegről a régi címke:
1. Érdemes hideg vízben mosni az üvegeket
Többen is állítják, hogy azért marad ragacsos, nyúlós a címke után az üveg felülete, mert a ragasztó a hőre megolvad, és később szinte lehetetlen leszedni. Ezért érdemes a befőttes üveg készletünket első körben hideg vízben áztatni és abban elmosogatni – utána jöhet majd a fertőtlenítő, forró vizes mosogatás, ha a címkétől és a ragasztótól már megszabadítottuk az üveget.
2. Kapargatás késsel
Bizonyos ragasztók, címkék némi langyos vizes mosogatás után lekaparhatók egy kenőkés fokával. Fontos, hogy mosogatószeres legyen a víz, mert ez nem engedi újra visszaragadni a ragasztót az üvegre.
3. Szódabikarbóna és olaj
Sokan esküsznek e két szer kombinációjára: először áztatni kell az üvegeket, majd a kettő keverékével alaposan át kell dörzsölni a címkét, és pár órára, de akár egy éjszakára rajta hagyni a keveréket. Ezután pillanatok alatt lejön a címke, ragasztóval együtt.
4. Sebbenzin, aceton és hígító
Természetesen nem összekeverve, hanem vagy az egyiket, vagy a másikat használva kell megdolgozni velük a befőttes üvegeket. Alapos vattakorongos áttörölgetés után pillanatok alatt lejön az üvegről a ragasztó – viszont utána nagyon alaposan el kell mosni az üvegeket.
5. Befőttes üveg és hajszárítós módszer
Vannak olyan címkék, amiket nem ragasztóval, hanem fóliával, hőkezeléssel ragasztanak az üvegekre a gyárban; ezeket több háziasszony szerint a leghatékonyabban a hajszárítós óvatos melegítés távolítja el – méghozzá tökéletesen ragacsmentesen.
6. Kezelés a mélyhűtőben
Sokan esküsznek a módszerre, amely szerint le kell fagyasztani az üvegeket, hiszen így velük együtt a ragasztó is megfagy, és pár pillanat alatt le lehet kaparni éles késsel.
Amennyiben szertnénk makulátlan üvegeket, jobb, ha apródonként nekiállunk a címke eltávolításának!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!