A borostyán, más néven repkény mindenre fürgén felkapaszkodik, ami az útjába kerül, és kitartóan ragaszkodik támaszához. Lecsüngő hajtásaival ámpolnában is mutatós, és szobanövényként javítja a lakótér klímáját, mert kiszűri a levegőből a káros anyagokat.
Hiedelmek és érdekességek a növényről
A hazánkban is honos lomblevelű örökzöld rövid kapaszkodó gyökerei segítségével megtapad a fák kérgén és a falakon. Nem tesz kárt az épületekben (csak ha eleve mállik a vakolat), és az sem igaz, hogy az eleven fákra fonódva elszívja tőlük az életerőt.
Az ókori görögök és rómaiak úgy hitték, hogy a Dionüszosz és Bacchus szent növényéből font koszorú megvéd a részegségtől. Athénban a Nagy Dionüszia ünnepségsorozatot színházi tragédiaversennyel zárták, s a győztes drámaíró homlokát borostyánkoszorúval övezték. A görög papok egy köteg borostyánt nyújtottak át az egybekelő párnak, mert a szívós növényt a szerelmi hűség kifejezőjének tekintették. A keresztény szimbolikában a borostyán a feltámadás és az örök élet jelképeként az európai temetőkultúra egyik legelterjedtebb növénye.
Jellemzői
Karéjos leveleinek alakja és színe változatos, méretük elérheti a 15 cm-t. A zöld fajták idővel homogén felületet képeznek a napos falon vagy kerítésen, és jó hátteret szolgáltatnak a virágoknak. Gyorsan nő, s ha felfelé nem tud törekedni, szétterjed a talajon. Nehéz kiirtani. A színes kultúrák gyeppótlóként felélénkítik az árnyékos zugokat.
Új kapaszkodási pontok híján a kifejlett növény oldalhajtásokat kezd fejleszteni, amelyeken tagolatlan, az aljuknál ék formájú levelek és ősszel nyíló zöldesfehér vagy sárga virágok jelennek meg. A fekete vagy sötétbíbor bogyótermés az ember számára mérgező, ám sok madárnak életmentő téli eleség.
Gondozása, szaporítása
Napra és árnyékba egyaránt ültethető. Talajban nem válogat, noha néhány fajta a kissé savanyú földet szereti. Eleven zöld vagy színes kárpitját rendszeresen nyírni kell.
A kislevelű fajtákat (pl. Hedera helix ’Baltica’) drótvázra futtathatók. Szobai nevelésre, függőcserépbe a Hedera canariensis ajánlott. A bokros Hedera helix ’Arborescens’ szoliterként díszítheti a kertet és teraszt. Minél zöldebb lombozatú egy borostyán, annál inkább kedveli az árnyékot és a hűvöset. A színes kultúrák azonban csak világos és meleg tenyészhelyen őrzik meg tarkaságukat.
A szobaborostyánok talaját a növekedési periódusban tartsa nyirkosan, továbbá kéthetente tápoldatozza. Télen az öntözés mérséklése mellett szüntesse be a tápoldatozást és az állott vizes permetezést. Indokolt esetben nyár elején kerüljön sor az átültetésre.
A nedves homokba dugott leveles hajtásdarabok üvegbura és fóliatakarás alatt vagy akár vízben is könnyen meggyökeresednek. A kapaszkodóképességét elvesztett, módosult levelű oldalhajtásról vágott dugványból bokros egyed fejlődik.
Magyar nemesítésű fajták
A Soroksári Botanikus Kertben 140 fajta borostyán található az ország minden részéről. A kutatómunka eredményeként itt született saját nemesítések közül említést érdemel a különleges ’Csocsoszán’, ’Kékcsillag’, ’Márvány’ és ’Soroksár’ bokorborostyán, a kúszó változatok közül pedig a betegségekkel szemben ellenálló, szárazság- és fagytűrő ’Arács’, ’Börzsöny’, ’Krokó’, ’Nagybörzsöny’, ’Negro’ és ’Zebegény’ fajta.
Fotók: Blumen Büro Holland, FloraDania