Az autótulajdonosok nagyon jól tudják, hogy egy családi háznál is rengeteg problémát okozhat a parkolás. Az esős időszakokban ugyanis a füves területek annyira feláznak, hogy nincs szükség emelkedőre sem ahhoz, hogy az autóval nagyobb sarat, esetleg mély nyomvályúkat hagyjunk magunk mögött, miközben megpróbálunk eljutni a garázsig vagy a hátsó bejáratig. Hogy ezt megakadályozzuk, nagyon fontos kialakítani a telken egy tartós kocsifeljárót, melyet különféle alapanyagokból kérhetünk annak függvényében, hogy mennyire engedhetjük meg magunknak a költekezést. Lássunk tehát néhány kiváló és egyben tartós alternatívát a megfelelő kocsifeljáró vagy kocsibeálló kialakításához.
Aszfalt
Nem véletlenül használnak aszfaltot az utak kialakításához, hiszen bizonyos helyeken naponta több millió járművet kell elbírniuk úgy, hogy éveken keresztül semmiféle probléma se alakulhasson ki rajtuk, legyen szó akár kisebb nyomvályúkról, akár kátyúkról. Amennyiben tehát úgy döntünk, hogy aszfaltozunk a ház körül, biztosan egy rendkívül tartós megoldást kapunk a pénzünkért cserébe, hiszen amennyiben nem bonyolítunk otthon kamionforgalmat, vagy nem közlekednek a feljárón több tonnás monstrumok, az aszfaltozott felülettel biztosan nem lesz problémánk.
Előnye, hogy télen és nyáron egyaránt rendkívül könnyen takarítható, miközben nem kell aggódnunk a gondozás miatt, és elfelejthetjük a fűnyírást is az érintett szakaszon, azonban amilyen sok pozitívummal rendelkezik, legalább annyi negatívum is társul hozzá. Az aszfalt ugyanis nem szép, sőt kifejezetten kellemetlen és rideg összhatást kelt, a nyári időszakban magába szívja a meleget, így felforrósíthatja az egész udvart, miközben jellegzetes – sokak szerint kellemetlen – szaga sokak szerint évtizedek múltán is megmarad. Nem elhanyagolható továbbá, hogy rengeteg káros anyag található benne, így főleg kisgyermekes családok esetén egészségügyi szempontból is megkérdőjelezendő a használata.
Térkő
Amennyiben az aszfaltnál sokkal természetesebb megjelenésű és összhatású burkolatot keresünk a feljáróhoz, akkor a térkő alkalmazása az egyik legjobb alternatíva lesz. Ennek az oka leginkább abban keresendő, hogy a különféle formában és színben elérhető burkolóanyag sokkal kreatívabb megoldásokra alkalmazható, ezáltal készíthetünk belőle homogén felületeket, de különböző mintákkal is feldobhatjuk annak függvényében, hogy mit szeretnénk kihozni belőle. Megfelelő kialakítás esetén a térkő ugyanolyan tartós lehet, mint az aszfaltozott felületek, ehhez azonban érdemes mindig szakemberekre bízni legalább a legfelső felület lefektetését.
Ahhoz ugyanis, hogy a térkő ne legyen olyan, mint a hullámvasút, ne mozogjanak és süllyedjenek meg a darabkák, rendkívül lényeges lesz megfelelő alapot készíteni hozzá. Ehhez alkalmazhatunk egyszerű döngölt sódert, darált betont, de akár murvát vagy bazaltot is. A lényeg, hogy ez a réteg legalább 30-40 centiméter mélyen legyen ledöngölve, hogy biztos fundamentumot nyújtson a burkolt felületnek. Erre az alapra kell majd vékonyan homokot teríteni, és ebben elhelyezni a térköveket, miközben gondosan odafigyelünk az elhelyezésre, a merőlegesekre, a vízszintre, valamint természetesen arra is, hogy a széleken a megfelelő betonelemekből biztonságos szegélyt kapjon az egész. A térköves felületek ugyanolyan könnyen takaríthatók és közlekedhetők, mint az aszfaltozott feljárók, ellenben természetesebb, látványosabb összhatást keltenek, lefektetésük viszont nagyobb odafigyelést és szakértelmet igényel.
Murva
Amennyiben egy exkluzív megjelenésű, látványos és természetes összhatású alapanyagot keresünk a feljáró kialakításához, a murva még kifejezetten jó megoldás lehet, hiszen sem kompromisszumot nem kell kötnünk vele a tartósság vagy a hatékonyság terén, sem a zsebünkbe nem szükséges mélyebben belenyúlnunk hozzá. Éppen ellenkezőleg! Aki nem ismerné, a murva egy fehéres-szürkés színű, természetes kőzetanyag, mely a legkülönfélébb méretekben és árakban kapható, ezáltal csak rajtunk múlik, hogy mennyire esztétikus, mennyire rendezett megjelenésű felületet alakítunk ki belőle, aminek a legnagyobb előnye, hogy nem szükséges hozzá szakember, noha a helyes kialakításra így is oda kell figyelni.
A murvás bejárónak ugyanis szintén szükséges alapot ásni, amit egyszerű sóderrel, vagy durvább szemcseméretű poros murvával tartósíthatunk annak érdekében, hogy a felső réteg ne süllyedhessen meg, miközben az egész feljáró vízáteresztő képessége megmarad. Ez a tartósság tekintetében kiemelkedően fontos, de olyan tekintetben sem elhanyagolható, hogy így biztosan nem nő majd bele a felső, finomabb murvarétegbe a gaz, mely esztétikailag alaposan elronthatja az összképet. Megfelelő kialakítás mellett ugyanis egy murvás feljáró rendkívül látványos összhatással rendelkezik, szakszerű döngölés után pedig ugyanolyan masszív felületet kapunk végeredményül, mintha térkővel dolgoztunk volna.
Sóder
Ha nem feltétlenül az esztétika, sokkal inkább a hatékonyság – esetleg az ideiglenes normalizálás – a cél egy feljáró kialakításakor, akkor a legkevésbé költségesebb eljárás a sóder alkalmazása lesz. Bár a fenti alternatívák többségéhez valamilyen formában elengedhetetlen volt a sóder használata, ugyanakkor ebben az esetben kizárólag ezt az ömlesztett anyagot alkalmazzuk, ami az anyagiak tekintetében kifejezetten kedvező ugyan, de nem árt tisztában lenni a helyes leterítés menetével.
A sóder ugyanis önmagában csak akkor tud hosszabb távon sártól mentes, jól közlekedhető felületet adni, ha a legjobb minőséget választottuk, megfelelően megalapoztunk neki – ez különösen lényeges a későbbi süllyedés elkerülése érdekében –, noha azt soha ne felejtsük el, hogy ez az anyag inkább kiegészítésre alkalmas, tehát folyamatosan gondozást, a gaz permetezését vagy kigyomlálását igényli, gyakori használat mellett pedig állandó utántöltésre is szükség lehet. Átmenetileg azonban kitűnő alternatíva, főleg abban az esetben, ha egy-két évig nincs elég pénzünk arra, hogy megfelelő minőségű beállót készítsünk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!