A jó minőségű ömlesztett anyagok, mint a sóder, kavics és homok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy álmaink otthona valóban egy minden tekintetben színvonalas ingatlanként épülhessen fel.
Egy minden tekintetben makulátlan minőségű ingatlan felépítése a közhiedelemmel ellentétben nem csak a megfelelő szakemberektől és építőanyagoktól függ. Bár kétségtelen, hogy ezek sem hiányozhatnak a képletből, azonban gyakran kihagynak egy nagyon fontos dolgot az összegzéskor, mégpedig az ömlesztett termékeket, a különféle természetes kőzeteket és egyebeket, melyek nélkül elképzelhetetlen lenne egy lakóház felépítése.
A megfelelő minőségű sóder nélkül például nincs tartós beton, ha pedig a lábazat mögé túl kevés vagy túl apró szemű kavics kerül, akkor sem a víz-, sem a hőszigetelés tekintetében nem számolhatunk túl sok pozitívummal a későbbiekben. A megfelelő minőségű ömlesztett anyagok tehát elengedhetetlenek ahhoz, hogy leendő ingatlanunk a lehető legmagasabb minőségben épülhessen fel. Hogy mégis milyen ömlesztett termékek szükségesek egyáltalán egy építkezéskor?
Termőföld a tereprendezéshez
Az építkezés kapcsán rengetegen hajlamosak kizárólag a látható, vagy mondhatni kézzel fogható eredményeket számításba venni, holott a megfelelő minőségű munkához elengedhetetlen megfelelően előkészíteni a terepet. Meglepően kevés ugyanis az olyan építési telek, ahol nincs szükség kisebb-nagyobb tereprendezésre ahhoz, hogy kellő biztonsággal neki lehessen állni az alapásásnak. Sok helyen előfordulhat, hogy teljes talajcserére vagy feltöltésre van szükség, emiatt az építkezések egyik első megrendelt ömlesztett terméke általában a termőföld szokott lenni.
A termőföldek többféle típusban elérhetők, és amennyiben a későbbiekben szeretnénk majd füvesíteni, érdemes talajcserekor darált, vagy darált és trágyázott típust kérni. Ha a telken jelentős egyenetlenségek vannak, tehát szükséges lesz feltölteni a talajt több helyen – ergo nagyobb mennyiségű termőföldre van szükség –, a darálatlan megoldás is tökéletesen alkalmas lesz alapozásnak, de a felső rétegre a könnyebb tereprendezés érdekében érdemes ilyenkor is néhány centiméteres darált réteget elteríteni.
Sóder, homok, kavics az alapozáshoz és a betonozáshoz
Miközben termőföldre nem minden építkezéskor van szükség – hiszen akadnak sík, jó vízelvezetéssel rendelkező építési telkek –, addig a sóder, a homok és kavics már minden ingatlan felhúzásához elengedhetetlen, mondhatni megkerülhetetlen. A legnagyobb mennyiségben általában a sóder és a homok fogy egy építkezésen. Ennek az oka nem más, minthogy kis túlzással folyamatosan szükség van ezekre a betonozási munkálatokhoz, és bár aljzat kialakításakor vagy vakoláskor már inkább készen kapható zsákos anyagokat használnak, de így is nagyon sok köbméter elfogy egy építkezés során ezekből az ömlesztett anyagokból.
A sódert például már az alapozásnál is használjuk, hiszen masszív beton szükséges ahhoz, hogy a leendő ház súlya megfelelően stabil szerkezetre kerülhessen, de később a födémekhez, lépcsőkhöz, koszorúkhoz, járdákhoz és egyéb betonozandó elemekhez szintén szükségünk lesz rá, akárcsak a homokra, amiből finomabb massza keverhető. Nem véletlen egyébiránt, hogy a sóderből többféle szemcseméret létezik, hiszen kis túlzással minden egyes munkához más és más típusra lesz szükség, ezáltal a legnagyobb méret kell az alap betonozáshoz, de egészen finom kavics szükséges a vaskosabb aljzatok elterítésekor.
A sóder és a homok mellett azonban megannyi más ömlesztett termékre is szükségünk lehet egy ház elkészítésekor! Ha például a talajszerkezet nem túl masszív, használhatunk az alapozáshoz darált betont vagy valamilyen vulkanikus kőzetet, így andezitet, esetleg bazaltot, amit bedöngölve rendkívül masszív alapot kaphatunk. A lábazat mögé, közvetlenül az aljzat alá szükséges lehet továbbá kisebb-nagyobb szemcseméretű kulé kavics alkalmazása, ami azért nagyon fontos, mert távol tartja a padlótól a nedvességet, ezáltal egyfajta vízszigetelő réteg képezhető vele, miközben az aljzat tömörségét is garantálja.
Murva a telek szépítéséhez
Egy építkezés természetesen nem csak addig tart, amíg felépül a ház, hiszen otthonunk leendő környezetének kialakítása, avagy a kertépítés ugyanúgy ehhez a témakörhöz sorolható. Ebben az esetben pedig újabb típusú ömlesztett anyagokra lehet szükségünk ahhoz, hogy esztétikus díszkertet alakíthassunk ki. A fentiekben elhangzottak közül a termőföld, a sóder vagy a homok elengedhetetlen lesz például a sziklakertek, kerti tavak, lépegetők, ágyások és egyebek megfelelő kialakításához, de ha igazán látványos zöld övezetet szeretnénk magunknak, akkor a murva semmiképpen sem maradhat ki belőle.
Mint ismert, a murva egy jellemzően fehéres színű kőzet, mely számos szemcseméretben kapható, és mindegyik más-más funkciót tölt be a gyakorlatban. A kisebb szemcseméret például ideális lehet kerti tavak, kaspók vagy ágyások díszítésére, a nagyobbakból könnyedén kialakíthatók lépegetők, de akár komplett járdák is, a legnagyobb szikladarabok és ömlesztett típusok pedig feldobhatják a sziklakertet, hovatovább nagyobb súly elbírására alkalmas feljárók vagy autóbeállók alapozásához is ideálisak lehetnek. A határ a csillagos ég, miközben egyedi fehér színének köszönhetően kertünk megjelenése is garantáltan magasabb szintre léphet!
Forrás: Békás Épker
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!