Akik beleszeretnek a Római-part speciális hangulatába, semennyiért se válnának meg itt berendezett otthonuktól – még akkor sem, ha újdonságra vágyva kissé már unják azt.
Ez történt vendéglátóinkkal is, akik költözés helyett inkább gyökeres szín-, anyag- és formavilág-frissítést képzeltek el a meglévő falak között.
Mivel csak nagy vonalakban volt elképzelésük „új” otthonukról, ezért szakemberre bízták a teljes körű tervezést és kivitelezést. Hosszas keresgélés és tájékozódás után végül is – az egyik rokonnál végzett remek munka alapján – a Geppetto Belsőépítész Stúdió munkatársát, Tas Fruzsina belsőépítész tervezőt, projektvezetőt kérték fel a munkára.
– A mintegy 280 négyzetméternyi alapterületű családi ház három, nagyjából azonos méretű – garázs-, földszint, tetőtér – szinten helyezkedik el, melyek eredeti beosztása, elrendezése optimális, így a megrendelők elképzelései viszonylag könnyen megvalósíthatóak voltak – mondja a szakember.
– Mi volt a megrendelők „lakásálma”?
– Kényelmes, színes, friss, vidám hangulatú, de színkavalkád nélküli, tágas lakást kértek. A színeket illetően a magenta és a limezöld visszafogott árnyalatához ragaszkodtak. Egyetlen kikötésük az volt, hogy a szürke semmiképpen se jelenjen meg a házban. Ám amikor az anyagválasztásra került a sor, egyszerűen beleszerettek a betonhatású szürke burkolatba. Ez végül is tökéletes kiegészítője lett a kiválasztott markáns színeknek.
– Tehát a helyiségek mennyisége és funkciója alig változott…
– Nagyobb falmozgatásba azért sem vágtunk bele, mert az eredeti fal- és mennyezetfűtés miatt csak részben lehetett alakítani a falakon. Így például a pinceszinten a korábbi vendég- és rumliszobát két külön, szeparált helyiségre osztottuk, itt kapott helyet a vendégszoba és vendégfürdő-spa helyiség. A gardróbtárolókkal beépített előtér pedig hangsúlyosabb lett, mert a garázson keresztül ott érkeznek haza a tulajdonosok. A földszinten lévő közösségi helyiségek, az egy térben lévő konyha és nappali, valamint az annak részét képező étkező hármasában a funkciókon mindössze annyit változtattunk, hogy a nappalit tágasabbá téve az egyedi tervezésű konyha mellé rendeztük az étkezőt.
A beépített tetőtérben sem változott a helyiségek mennyisége, de például a korábbi közös gardrób most már csak a szülői hálóhoz tartozik, a gyerekszobákat pedig úgy bútoroztuk be, hogy elnyelje a gyerekek összes holmiját. Továbbá a korábbi fürdő egy része a szülői hálóban a meditációs sarok szerepét kapta.
– Mindenesetre mindkét szinten, a földszinten és a beépített tetőtérben, sőt még a pinceszinti fürdő-spa-ban lévő változtatások is kellemesen egységes képet mutatnak a szín- és az anyaghasználatban is, mindezt összefogva a letisztult formavilággal.
– A megrendelőkkel együtt választottuk ki a nem vizeshelyiségek egységes burkolataként a tölgyparkettát, a vizeshelyiségekbe pedig a betonszürke padlólapot, az egyedi tervezésű és kivitelezésű, azonos formavilágú, diófurnéros bútorokat, valamint a két erőteljesebb, a magenta és a limezöld árnyalathoz a törtfehér falfelületeket mint hátteret.
– Alighanem a bútorok tekintetében is gyökeres változás történt…
– Szinte valamennyi korábban használt bútoruktól megváltak, mivel az egyedi, többnyire beépített, modern hangvételű új bútorral semmiképpen sem voltak összhangban. Mint jó érzékkel mondták, az új környezet tökéletes összhangját csakis az ideillő, mindenképpen kényelmes bútorokkal lehet teljessé tenni. Az összkép fontos részeként kezelték a kiegészítő textileket, függönyöket vagy a képhez választott tapétát is. Megjegyzem, remekül együttműködtünk a háziakkal, az első perctől kezdve kölcsönös volt a bizalom, mindent aprólékosan egyeztettünk, még a két tinédzserkorú csemete is „alkotótársként” vett részt a munkában. Ami pedig engem illet, tervezőként ez a meglehetősen összetett munka nagy kihívást jelentett. Mégsem volt fárasztó, inkább energiával töltött fel. Mert a megrendelő és a kivitelező is olyan szeretettel és pozitív hozzáállással dolgozott, hogy élmény volt minden közös egyeztetés. És ami a legfontosabb, hogy a tulajdonosok mindennap örömmel térnek haza a közösen újjá varázsolt régi/új otthonukba…