Érdekességek és történetek a 20. század lakberendezésének világából: Madarász Magdolna, a Forma Boutique tulajdonosa mesél a múlt század különlegességeiről egy-egy példával illusztrálva – ezúttal erről a különleges lámpáról.
Vannak tárgyak, amelyekbe nyomósabb ok nélkül egyszerűen csak beleszeret az ember. Egy ív, egy forma, egy fényhatás és bekövetkezik a varázslat.
A képen látható lámpa a 20. század második felének terméke, korszakának igen jellemző darabja. A világ figyelme a 60-as évek végén és 70-es évek elején a magasba, a távoli űr felé fordult. A tárgyak kerekded formái egyre nyúlánkabbá váltak, mígnem a hetvenes évek derekára, a folyamatos leegyszerűsödés jegyében az iparművészet minden területén karcsú, már-már vonalszerűen stilizált darabok születtek.
Ezt a kellemesen légies felfelé nyújtózást látjuk ezen a lámpán is, összefonódva a korszakra szintén rendkívül jellemző és mindent átszövő praktikussággal. Több funkció, jobb használhatóság – ez a korszak jelmondata, teret adva ezzel a gurulós ládaszékeknek, a forgatható, kerekes vagy újságtartós asztaloknak, lámpával vagy anélkül, és minden egyéb fellelhető variációnak.
A mi finom ívű vas lámpánkat egy hasznos kis üvegasztal egészíti ki, melynek színe egységes a nád alapanyagú ernyővel. Valamilyen megállapíthatatlan fehéres szürke, esetleg fehéres kék szín, amely hűvös eleganciát kölcsönöz a vonalszerűen kirajzolódó alaknak. A fekete kovácsoltvas lámpatest felülete, forrón, hengerrel kialakított díszítést hordoz.
Az egyszerű megjelenés mögött sok munka és sokféle anyag rejtőzik. Vas, üveg és nád, tűz és víz, jin és jang, ezer ok a szerelemre, ráadásul embertelenül jól néz ki, főleg amikor felkapcsoljuk.