Digitális világunk okos megoldásai nyílászáróinkat sem kerülik el, ezzel fokozott komfortot és biztonságot nyújtva.
Az utóbbi években életünk természetes részévé váltak az okos eszközök, a modern műszaki megoldások. Legyen szó mosásról, takarításról, hűtésről, fűtésről vagy világításról, már szinte nem is létezik háztartásunkban olyan kellék, amely ne lenne programozható vagy távolból irányítható.
Mire jó egy távvezérelhető tetőablak vagy teraszajtó?
Az „okos otthon” megoldások gyakran főleg kényelmi funkciót látnak el. Nincs ez másként a nyílászárók esetén sem. Gondoljunk bele: tetőtéri ablakaink kényelmetlen magasságban beépítettek, vagy egy trendi egy légtérű nappaliban a tető felső részébe kerülnek, ahol esély sincs azokat elérni. Ugyanakkor a nyílászárók a falazattal és a tetővel azonos módon az épület fő védelmi vonalának is nevezhetők, mégis ezek között a legkönnyebben áthatolhatók, rajtuk keresztül vagyunk kitéve a környezeti hatásoknak is. Okos nyílászáróink éppen ezekre a kérdésekre fókuszálva kínálnak nem csupán kényelmi, de funkcionális megoldásokat is.
A programozhatóság elengedhetetlen feltétele a megfelelő vasalat megléte, ez különösen a magasan pozícionált tetőablakok esetében fontos szempont a távirányíthatóság tekintetében, ugyanakkor bármilyen egyéb nyílászárónk vezérelhetőségét is megkönnyíti.
Az egyik ilyen vezetékmentes megoldás a Roto intelligens megoldásokhoz igazítható csúcsminőségű Com-Tec vasalata, amelyhez nyitásérzékelők és hálózati eszközök tartoznak, és amely nem csak okos megoldásokhoz alkalmazható, de az épület biztonságát is szolgálja.
És vajon milyen vasalatot találunk a Roto tetőablakokban, ha nem Roto vasalatot?
De ezen nem kell meglepődnünk, hiszen ha Magyarországon bárhol kinyitunk egy nyílászárót –ablakot, ajtót, tetőablakot, teraszajtót – 50% az esélye, hogy abban Roto vasalatot találunk.
„Van benne anyag…”
…mondjuk ezt, ha már első pillantásra látjuk, az adott termék nem silány kialakítású. Ez elmondható a Roto tetőtéri ablakokról is. A Roto által kínált termékek között megtalálhatók a motorral működtethető, okos otthonba passzoló tetőablakok, amelyekhez különböző kivitelben választhatunk vezérlést. Az egyszerűbb fali kapcsolós vagy távirányítós mozgatású modellen túl dönthetünk a szolár-modullal rendelkező, vagy saját akkumulátorral ellátott mellett is, ez utóbbi esetén még elektromos bekötésre sincs szükség. Igény szerint külső és belső árnyékolókat is egyszerűen integrálhatunk intelligens nyílászáróinkhoz a „plug and play” rendszer segítségével, ezzel is növelve komfortérzetünket.
Túl a kényelmen: klíma és energia
A kényelmi szemponton túl lakásunk energiafelhasználásának optimalizálásában is szerepet játszhat, ha okos otthon jellegű megoldásként szél- vagy csapadékérzékelőkkel felszerelt ablakokat választunk. Egy otthonunk környékére lecsapó zivatar vagy szélvihar miatt nem kell többé aggódnunk, hiszen a véletlenül vagy akár távollétünk idejére szándékosan nyitva hagyott tetőablakaink érzékelői programjuk szerint azonnal munkához látnak és megvédik például tetőtéri hálószobánkat az esőtől. De pl. a páratartalom szabályozásában is számíthatunk a korszerű berendezésre, amely egy gyors szellőztetést beiktatva vagy árnyékolót leeresztve kellemes hőmérsékletet teremt, mire hazaérünk.
A programozáson túl magunk is elérhetjük mindezt számítógépen keresztül a megfelelő eszközhöz, távvezérlő egységhez csatlakozva: belátásunk szerint nyithatjuk-csukhatjuk az ablakokat vagy húzhatjuk le és fel az árnyékolókat.
Az ablakszárnyakra szerelhető nyitásérzékelők – amelyből három különböző félét találhatunk a Roto termékpalettáján – lehetővé teszik a vasalat pozíciójának pontos és megbízható érzékelését, ez alapján kap értesítést az épületautomatizálási központ. Okos telefonunk mobil alkalmazásának segítségével valós időben információt nyerhetünk otthonunk aktuális biztonsági és energetikai állapotáról. Gyakorlatilag „élőben” követhetjük, hogyan csökken a hőmérséklet, és mikor záródik be félig nyitva hagyott tetőablakunk ahhoz, hogy a beltér ne hűljön le a kívántnál jobban, és ne kapcsoljon be feleslegesen a fűtés.
A Roto különböző üvegezéssel ellátott Designo R4, R6, Designo I8 és RotoQ-4 motoros tetőablakai egyaránt alkalmasak az épületautomatizálási rendszerekbe való integrációra. A különböző modellek a Roto különböző igényekre szabott, de kivétel nélkül prémium minőségű tetőtéri nyílászárói, melyekhez társulnak a Roto intelligens megoldásokhoz igazodó, az épületet fizikai behatásoktól is védő csúcsminőségű Com-Tec vasalatai. Az otthonautomatizálási rendszerek átlagos élettartama ma 20-25 évre tehető. A Roto automatizált termékei a szintén német Becker épületautomatizálási termékeivel kompatibilisek, amelyek természetesen a Roto tetőablakainak megfelelő „üzemidőt” garantálják.
…biztonság más veszéllyel szemben is
Nem titok, hogy az automatizálással együtt felmerül a biztonsági kockázat kérdése is: mennyire vagyunk védve a nemkívánt visszaélésektől, a házunk okos rendszerébe való illetéktelen behatolásoktól?
Ezek megelőzéséről a Rotoval kompatibilis és bevizsgált Becker vezérlőközpont (BTronic) gondoskodik, amely az információkat végponttól-végpontig titkosítja. A gyártó garantálja, hogy ez a jól biztosított rendszer stabil védelmet nyújt.
További információk a Roto tetőablakokról, vasalatokról és a Roto okos megoldásairól.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!